Artysta:
żbik

Strona WWW:
http://www.zbik.info

Biografia:


SZTUKA:

„Poranna rosa na mazowieckiej ziemi” Artysta związany z Mazowszem, tu pracuje i tu powstają prawie wszystkie prace. W jego twórczości rozróżniamy dwa główne nurty i są to : „Forma droga” i „Sąsiedztwa”

„Forma droga” to cykl prac powstających pod wpływem obserwacji natury, a ich główną inspiracją jest mazowiecki krajobraz. Cykl prac został zapoczątkowany jeszcze na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i charakteryzuje się dominacją prostych form oraz kolorów ziemi, przeważają :ochry, umbry, ugry. Ludowość to również częste motywy w tym okresie pracy. Częste wyjazdy zagraniczne owocują pojawianiem się na obrazach symboli wielokulturowości, jednak bardzo szybko artysta wraca do mazowieckich klimatów. W tym czasie powstają obrazy olejne malowane techniką woskową, których głównym tematem są ryby traktowane przez artystę bardzo symbolicznie. Obecność symboli w pracach z tego okresu jest z góry narzucona przez artystę ciemną kolorystyką, głównie czerwienią kontrastującą ze szmaragdową zielenią. Zwieńczeniem tego okresu jest wystawa W Delft w 2005 roku, gdzie były pokazane na przeszło 1500 m2 wszystkie zgromadzone prace.

Równolegle do okresu „Forma droga” Żbik realizuje cykl prac „Sąsiedztwa” czyli symboliczne przedstawianie postaci mędrca z tobołkiem lub o lasce. Dalej postać mędrca pojawia się w pracach zatytułowanych „Rozmowy z psem”. Prace z tego okresu wyróżniają się dynamiczną, jednym ruchem pędzla malowaną postacią skontrastowaną bielami i szarościami tła.

Obecnie Żbik pracuje nad cyklem prac „Znaki czasu„ Przedstawia przedmioty z życia codziennego. Sposób pokazania jako osobnych elementów nadaje inne znaczenie rzeczom i wprowadza je we własny nowy świat. Te rzeczy nabierają znaczeń i symboliki, która daje odbiorcom szansę zobaczenia „swojego świata” w rzeczach, które są tylko pretekstem do nawiązania dialogu obraz-widz.

W swoich pracach Żbik wykorzystuje następujące techniki: malarstwo olejne, malarstwo olejne połączone z techniką woskową, reliefy i obiekty budowane z tkanin oraz fotografie. Obrazy olejne zajmują wiodącą rolę i powstaje ich zdecydowanie najwięcej.

BIO:

żbik ( Robert Żbikowski ) urodzony w 1967 w Warszawie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa w pracowni profesora Zbigniewa Gostomskiego oraz aneks z tkaniny klasycznej w pracowni profesora Marka Dzienkiewicza. Wielokrotnie przyznawane stypendium Ministra Kultury i Sztuki za dobre wyniki w nauce. W 1994 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem.

Od 1994 roku Żbik organizuje plenery artystyczne. Stare gospodarstwo przekształcił w miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki. Te krótkie meetingi ze sztuką owocują wystawami oraz integrują środowisko artystyczne. Spotkania te można śledzić na internetowej stronie http://www.zbik.info/blog/

Równolegle z prowadzeniem plenerów artysta zajmuje się projektowaniem wnętrz. Dalszym rozwinięciem projektowania była kolekcja mebli, którą Żbik zaprojektował na potrzeby nowo powstającej marki oferującej meble.

KONTAKT:

zbikk@poczta.onet.pl
www.zbik.infoRelacje
Oglądane: 312

Siły
Oglądane: 284

Obraz 1,61
Oglądane: 854

Forma droga
Oglądane: 2180

Hiszpańska Madonna
Oglądane: 2140

Odpoczynek
Oglądane: 2203

Wędrowiec
Oglądane: 2405

Rozmowy z psem
Oglądane: 2186

Strona: | 1 Strony | (10 Prace) | Poprzednia  :  Następna strona

MENU

 Malarstwo 

 Fotografia 

 Grafika 

 Rzeźba 


Opcje


Artyści

Krzysztof Bloch
Małgorzata Kaznowska
Katarzyna Środowska
Piotr Welk
Miłosz Płonka
SylwiaTzaban
żbik
Przemko Stachowski
Alina Picazio
AnnaPągowska
Więcej Artystów


Pokaż swoje prace!

Artyści mogą prezentować swoje prace na imagesroom.com

Zapisz się teraz

Certyfikat serwisu imagesroom.com

Ten serwis używa pliki cookie. Więcej informacji znajdziesz tutaj